Koszty leczenia oraz koszty transportu medycznego do kraju pochodzenia to dwa elementy, które mogą się wiązać z bardzo wysokimi wydatkami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego wybierając ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarantowanej. Zalecamy, żeby minimalna suma na koszty leczenia nie była niższa niż 50 000 euro.
W sytuacji, kiedy bierzemy leki lub cierpimy na chorobę przewlekłą, powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące ochroną leczenie następstw pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku chorób przewlekłych. Jeżeli podczas wyjazdu pogorszy się stan naszego zdrowia w wyniku zaostrzenia się choroby przewlekłej i będziemy potrzebowali wizyty lekarskiej albo leczenia, konieczna będzie polisa obejmująca swoim zakresem to ryzyko. Ochronę taką zapewnią warianty złoty i platynowy.
Definicję choroby przewlekłej znajdziesz w sekcji Pytania i odpowiedzi.
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnych schorzeń, niektóre państwa wymagają, aby turyści odwiedzający ich kraj byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do m.in. do krajów afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Jest ono także wymagane od osób podróżujących do krajów tropikalnych (m. in. w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej).
Oprócz żółtej febry, istnieje lista chorób, przeciwko którym szczepienia są zalecane. Należą do nich m.in.: błonica, tężec, poliomyelitis, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B, zakażenie meningokokowe, cholera, wścieklizna oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Zasady szczepień wynikają z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, a także z prawa wizowego niektórych państw. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Dowodem zaszczepienia się jest wpis do międzynarodowej książeczki szczepień. Tę tzw. „żółtą książeczkę”, należy zabrać ze sobą w podróż.
Planując wyjazd z Polski powinniśmy sprawdzić ważność paszportu oraz upewnić się, co do konieczności posiadania innych dokumentów.
Będąc obywatelami Unii Europejskiej, Polacy nie muszą okazywać paszportu, jeśli podróżują z jednego kraju strefy Schengen do drugiego. Mimo to, przy przekraczaniu granicy, warto mieć go przy sobie, jako dokument potwierdzający tożsamość.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i w razie potrzeby uzyskać szybką pomoc, przed wyjazdem w podróż należy, m.in.:
Aby uzyskać więcej informacji, sugerujemy:
Ciekawych i pożytecznych informacji dostarcza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).
W opracowaniach przeczytamy, jak ważne jest czytanie umów przed ich podpisaniem i co to są klauzule niedozwolone w umowach. Dowiemy się także, jakie zasady obowiązują przy składaniu reklamacji nieudanych wczasów.